Uncancel Culture Logo
English language Start Goście Program Komitet Organizatorzy Do pobrania Galeria

Organizatorzy

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jest jedną z najstarszych uczelni artystycznych w Polsce. Od 1888 roku kształci i wychowuje nowe pokolenia muzyków: instrumentalistów, śpiewaków, dyrygentów, kompozytorów, teoretyków, muzyków kościelnych i edukatorów muzycznych, ale przede wszystkim inspiruje i wytycza nieszablonowe, oryginalne drogi artystycznego rozwoju, naznaczone krakowskim genius loci.

Dziś Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie kształci na trzech wydziałach: I – Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, II – Instrumentalnym oraz III – Wokalno-Aktorskim, a także prowadzi szkołę doktorską. Indywidualne podejście do nauczania przynosi doskonałe efekty, dzięki czemu studenci i absolwenci są doceniani, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. AMKP rozwija również działalność międzynarodową, współpracuje z wyższymi uczelniami muzycznymi niemal na całym świecie. Budynek Akademii, położony w samym centrum Krakowa, tętni dźwiękami i energią. Uczelnia organizuje wiele znaczących i cenionych wydarzeń artystycznych i naukowych, w tym m.in.: Międzynarodowy Konkurs Fletowy, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”, Dni Bachowskie, Krakowską Wiosnę Wiolonczelową, Międzynarodowe Sympozja Beethovenowskie. Wydarzenia te skupiają uzdolnioną młodzież z całego kontynentu oraz wybitnych artystów, naukowców i pedagogów o światowej renomie.

AMKP intensywnie współpracuje z otoczeniem, wnosząc istotny wkład w kulturę muzyczną Krakowa, Polski i Europy. Stale troszczy się o zachowanie i przekazanie następnym pokoleniom światowego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku kompozytorów, wykonawców, badaczy i pedagogów związanych z Polską oraz Krakowem. Atmosfera wolności artystycznej i szacunku dla wielopokoleniowej wspólnoty akademickiej oraz duch nowoczesności panujący w murach Akademii pobudzają twórczą wyobraźnię, inspirują doktorantów i studentów do wyznaczania nowych kierunków i dróg dla przyszłości muzyki.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarsza uczelnia artystyczna w Polsce, działa od 1818 roku, kształcąc wybitnych twórców, projektantów i teoretyków sztuki. Łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji i badań, odgrywając kluczową rolę w rozwoju polskiej sztuki i designu oraz uczestnicząc w międzynarodowym dyskursie artystycznym i naukowym.

ASP organizuje konferencje, sympozja i seminaria, tworząc przestrzeń do wymiany myśli między artystami i badaczami z kraju i zagranicy. Angażuje się w interdyscyplinarne projekty badawcze, obejmujące historię sztuki, teorię barwy, konserwację dzieł oraz nowoczesne technologie. Dzięki współpracy międzynarodowej studenci i wykładowcy uczestniczą w wymianach akademickich i projektach badawczych na arenie światowej.

Uczelnia bada nowoczesne media, interaktywność i immersyjność sztuki, podkreślając jej wpływ na kulturę wizualną. Łączy praktykę twórczą z badaniami nad estetyką, percepcją i nowymi formami ekspresji artystycznej. Pracownicy ASP publikują wyniki badań w prestiżowych czasopismach naukowych, a uczelnia aktywnie uczestniczy w międzynarodowych sieciach współpracy.

Organizowane przez ASP wydarzenia naukowe wzbogacają refleksję nad estetyką, wartościami artystycznymi i tożsamością kulturową. Uczelnia umacnia swoją pozycję jako czołowy ośrodek akademicki i twórczy w Europie Środkowej, oferując przestrzeń do rozwoju i wymiany myśli między pokoleniami artystów, badaczy i odbiorców sztuki.

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie od blisko osiemdziesięciu lat kształci aktorów różnych specjalności, reżyserów i dramaturgów. Na obszernej liście absolwentów Akademii znajduje się kilka tysięcy nazwisk aktorek, aktorów, reżyserek i reżyserów doskonale znanych publiczności w kraju i poza jego granicami. AST posiada główną siedzibę w Krakowie oraz Filie w Bytomiu i Wrocławiu.

Dzięki znakomitym pedagogom i pedagożkom - będącym zarazem osobowościami teatru i filmu ze znaczącym dorobkiem artystycznym - w AST wciąż rozwija się i doskonali polska formuła nauczania sztuki scenicznej wyrastająca z głębokich tradycji kulturowych i literackich, a zarazem na bieżąco wchodząca w twórczy dialog ze współczesną rzeczywistością i najnowszymi trendami w kulturze. 

Akademia jest istotnym punktem na mapie kulturalnej kraju. W ramach uczelni działa Teatr AST, który w Krakowie, Wrocławie i Bytomiu produkuje co roku kilkanaście przedstawień dyplomowych, w pełni konkurujących ze spektaklami zawodowych teatrów. Są wśród nich prezentacje oparte na znanych tekstach literatury, a także dzieła autorskie, pokazy muzyczne, przedstawienia lalkowe oraz pokazy taneczne.

Studentki i studenci AST uczą się samodzielnego myślenia i odwagi twórczych poszukiwań, otrzymują możliwość nabycia solidnego warsztatu, ale także nieustannego poszerzania horyzontów. Inspirowani stworzoną przez patrona AST Stanisława Wyspiańskiego wizją teatru przekraczającego granice są obecni wszędzie tam, gdzie sztuka może znaleźć przestrzeń do wymiany doświadczeń i kreowania idei. 

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie jest intelektualną wspólnotą akademicką, która łącząc cele edukacyjne, artystyczne i społeczne, angażuje się w kształtowanie świata, w którym promuje się niezależność, otwartość, wrażliwość i empatię, by szerzyć wiedzę i piękno. Misją AST jest kształtowanie postaw odpowiedzialności za kulturę i przekazywanie ich przyszłym pokoleniom poprzez kreowanie etycznych wzorców, poszanowanie przyjętego systemu wartości oraz wolności działalności artystycznej i naukowej.

Od początków jej istnienia, w strategię i misję Akademii jest wpisana inkluzywność. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie przeciwdziała kulturze wykluczenia i promuje pojęcie przyłączenia poprzez budowanie przestrzeni do twórczego dialogu, który jest wolny od uprzedzeń i ograniczeń estetycznych. Otwartość na różnorodność form i postaw artystycznych stanowi podstawę jej działalności edukacyjnej i artystycznej. Dowodem na skuteczność tych działań są kolejne pokolenia twórczyń i twórców kształconych w AST, którzy zmieniają paradygmat teatru polskiego.

Organizatorzy:

Partner Konferencji:




Patronat medialny: